Nadal VS Federer - Australian Open 2014 - Semi-Final - Full Match HD

Najlepsze mecze US Open-2011. Mężczyźni

Championship.com podsumowuje wyniki zakończonego turnieju US Open-2011. Dzień wcześniej rozmawialiśmy o pięciu najlepszych, zdaniem naszego działu tenisa, meczach singli kobiet. Czas opowiedzieć historię pięciu najpiękniejszych i najbardziej ekscytujących meczów w losowaniu mężczyzn.

# 5. Półfinał. Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Andy Murray (Wielka Brytania, 4) - 6: 4, 6: 2, 3: 6, 6: 2.

Oczywiście od pierwszego meczu półfinałowego pomiędzy Rafaelem Nadalem a Andym Murrayem pod względem intensywności pasji pozostawał w tyle, ale i tak okazał się całkiem interesujący. Obaj tenisistki rozpoczęli turniej wyjątkowo mało wyraziście dla siebie - Brytyjczyk prawie przegrał w drugim meczu z Robinem Hase'em, po wyrównaniu 0: 2 w setach, a Hiszpan miał szczęście, że Andrei Golubev nie był w stanie odebrać mu ani jednej gry. W półfinale obaj rozegrali się, ale pogoda okazała się przeciwko Murrayowi. Z powodu deszczu obaj musieli rozegrać ćwierćfinały dzień przed spotkaniem twarzą w twarz, a Andy poświęcił znacznie więcej energii na swój mecz.

Jednak powodem 13. porażki Andy'ego w 17 meczach z Rafaelem nie było tylko to. W pierwszej partii Murray zachowywał się niepewnie, jak się wydawało, bez jasnego planu gry. Nadal wiedział, kiedy musi poprawić atak, a kiedy utrzymać piłkę w grze. Na początku drugiego seta Andy zaczął grać aktywniej, ale stracił swoje szanse i przegrał pięć meczów z rzędu.

Dopiero w trzecim meczu Murray zaczął częściej wychodzić do siatki, co pomogło mu odwrócić losy walki. Ale jeśli na zeszłorocznym Australian Open Brytyjczyk w dużej mierze dzięki tej taktyce doprowadził mecz z Nadalem do zwycięstwa, to tutaj wystarczyło tylko na jeden set. Po czwarte, nie miał wystarczającej świeżości fizycznej i Rafael ponownie zagrał i wystawił bilet do finału.

Rafael Nadal

Nr 4. 2 krąg. Donald Young (USA, PŚ) - Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 14) - 7: 6 (9: 7), 3: 6, 2: 6, 6: 3, 7: 6 (7: 1).

Donald Young od dawna nazywany jest jednym z głównych amerykańskich talentów. Tak dawno temu, że w tym roku wielu już z niego zrezygnowało, wpisując się na listę wielu tenisistów, którzy nie ujawnili swojego potencjału. W 2008 roku wszedł do pierwszej setki, ale wtedy gra pokazała, choć jasna, kombinacyjna, ale niestabilna. Ponadto, według wielu znaków, można było zauważyć, że jeszcze nie dojrzał - np. W przeddzień meczu w Montrealu z Gillesem Simonem dowiedział się, czy jego mecz z Rogerem Federerem zostanie pokazany w telewizji; w rezultacie Simon pokonał Younga i Federera.

Teraz Amerykanin stał się poważniejszy, z powodzeniem rozegrał kilka turniejów i błysnął w Waszyngtonie, gdzie dotarł do półfinału. Z drugiej strony, zeszłoroczny ćwierćfinał US Open Stanislas Wawrinka ostatnio nie grał najlepiej. W efekcie mecz między nimi stał się jednym z najdłuższych na US Open - trwał 4 godziny i 20 minut. Inicjatywa kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk, a liczba przerw przekraczała rozsądne limity - w pięciu setach tenisistki przegrywały zagrywki 18 razy.

Przegrana w pierwszym secieWawrinka wydawał się grać bardziej agresywnie, dominował przez dwa mecze, ale nie zdołał doprowadzić do zwycięstwa. Błędy zaczęły napływać, a Young, wręcz przeciwnie, ożywił się i zaczął działać pewniej. W piątym meczu Donaldowi nie udało się zgłosić na mecz, ale w tie-breaku zagrał znacznie lepiej niż jego przeciwnik i pewnie go przycisnął.

Donald Młody

Nr 3. 2. krąg. Juan Carlos Ferrero (Hiszpania) - Gael Monfils (Francja, 7) - 7: 6 (7: 5), 5: 7, 6: 7 (5: 7), 6: 4, 6: 4.

Drugi krąg był generalnie bogaty w przeciągające się bitwy. W jego ramach rozegrano również najdłuższy mecz obecnego US Open. Pojedynek Juana Carlosa Ferrero z Gaelem Monfilsem trwał 4 godziny i 48 minut!

Co ciekawe, mecz odbył się w dniu urodzin Francuza - Gael ma 25 lat. Ale Monfils nie zrobił sobie prezentu, mimo że dobrze grał. Jednak wydaje się, że Juan Carlos pamiętał swoją młodość tego dnia. Biegał po boisku jak odjazdowy, łapiąc prawie wszystkie piłki, utrzymując świetny rytm gry i bardzo niebezpiecznie kontratakując. Gael zachowywał się we własnym stylu, to znaczy niestabilnym - mógł mieć świetny rajd, a potem popełnić głupi błąd.

Hiszpan wygrał pierwszy mecz w tie-breaku, a Francuz wygrał drugie i trzecie spotkanie. Miał szanse na zwycięstwo w czwartym meczu, ale Ferrero, ku uciesze publiczności, która chciała kontynuować ten ekscytujący mecz, przeniosła grę do piątego seta, gdzie pokonał Gaela, który nie był najsłabszy pod względem sprawności fizycznej, wytrzymałości i wygrał. To prawda, problemy zdrowotne Monfilsa pogorszyły się pod koniec meczu, dlatego po US Open został zmuszony do odmowy udziału w Pucharze Davisa.

Juan Carlos Ferrero

№ 2. Półfinał. Novak Djokovic (Serbia, 1) - Roger Federer (Szwajcaria, 3) - 6: 7 (7: 9), 4: 6, 6: 3, 6: 2, 7: 5

Novak Djokovic i Roger Federer spotkali się na US Open po raz piąty z rzędu, a trzy z czterech poprzednich spotkań odbyły się w półfinale. Tym razem też nic się nie zmieniło - Serb i Szwajcarzy ponownie znaleźli się w tej samej połowie stawki i ponownie do siebie doszli. W drodze na spotkanie twarzą w twarz każdy z nich przegrał po jednym secie (odpowiednio do Janka Tipsarevicia i Mariny Cilic). W tym roku Novak trzykrotnie pokonał Rogera, ale w ostatnim, najważniejszym meczu półfinału Roland Garros pozostał z Federerem.

W pierwszym secie obaj świetnie zagrali po podaniu. Nic dziwnego, że wszystko zostało rozstrzygnięte w dogrywce, w której Djokovic rozegrał cztery sety, w tym trójkę, ale ostatecznie przegrał. W drugiej partii Federer dołożył więcej w ataku, nie zwiększając przy tym procentu defektów w swoich akcjach i wkrótce objął prowadzenie 2-0 w setach. Przed tym sezonem Roger przegapił taką przewagę tylko dwukrotnie w swojej karierze - w meczu Pucharu Davisa 2003 z Lleytonem Hewittem oraz w finale turnieju finałowego w Szanghaju 2005 z Davidem Nalbandianem. Jednak w tym roku stało się to już wćwierćfinał Wimbledonu z Jo-Wilfriedem Tsongą.

Novak zdołał to powtórzyć. Roger zaczął grać krócej, bardziej pasywnie, a Djokovicowi od razu łatwiej było przeprowadzać ataki. Stopniowo brak gotowości fizycznej Federera stał się widoczny, a Serb wyrównywał wynik w setach. Jednak Rogerowi udało się zaoszczędzić energię na piątego seta i to prawie wystarczyło, aby wygrać. Zrobił sobie przerwę, wyszedł, aby zaserwować mecz i zdobył podwójną piłeczkę, ale wtedy Novak zniechęcił go genialnym przyjęciem. Nie mogąc zrealizować drugiej piłki meczowej, Szwajcar podwoił się na breakpoint, po czym stał się znacznie gorszy w ofensywie i ostatecznie przegrał cztery mecze z rzędu.

Novak Djokovic i Roger Federer

# 1. Finał. Novak Djokovic (Serbia, 1) - Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - 6: 2, 6: 4, 6: 7 (3: 7), 6: 1.

Jednogłośnie Według dziennikarzy sekcji tenisowej Championship.com, finał był najlepszym meczem w turnieju. I tak jest dokładnie w przypadku, gdy hrabia oszukuje. Rafael w zasadzie znalazł klucz, jeśli nie do zwycięstwa nad Novakiem, to równorzędnej z nim gry, od razu zaczynając genialnie atakować i przepychać przeciwnika po rogach boiska. To wystarczy Nadalowi w pierwszym secie na krótki czas. Najprawdopodobniej wpłynęła na to psychologiczna przewaga Novaka dzięki zwycięstwom nad Rafaelem na wszystkich nawierzchniach w tym sezonie. Zaczął popełniać więcej błędów, kilka razy nie wprowadzał piłek do gry i break pointów, a skończył z ukrytą kierownicą.

Ten obrazek prawie powtórzył się w drugim secie, ale tam Nadal przegrał cztery mecze z rzędu z wyniku 2: 0 na swoją korzyść, udało się zatrzymać tę jesień i odzyskać. Jednak z równym wynikiem Rafael popełnił jeszcze kilka błędów, które kosztowały go grę.

W połowie trzeciego seta tenisistki dwa razy zamieniły przerwy, a na sam koniec Novak ponownie wziął podanie przeciwnika i wyszedł, aby zaserwować mecz. Ale Serb nie zdołał nawet dostać się do piłki zapałkowej - Rafael chwycił grę z uścisku, rozegrał kilka świetnych rajdów, po czym pewnie wygrał tie-break. Jednak w czwartym secie walka nie wyszła. Nadal nie zdołał wykorzystać faktu, że Djokovic miał drobne problemy z dolną częścią pleców, zaczął grać bardziej pasywnie, a pod koniec gry również zaczął się męczyć. Zresztą miał lekkie skurcze nóg, a Serb wygrał ostatnie mecze dość łatwo.